
Daniel Høegh efter sidste test i Portugal: Vi har rykket os
31.01.2026 09:55
Efter slutfløjtet satte Daniel Høegh ord på Atlantic Cup-kampen mod Rosenborg BK og holdets udvikling under de seneste 12 dages træningslejr samt opstarten i Danmark.
Vi står her på Estadio Algarve og har vundet igen, er du tilfreds?
- Overordnet set så er jeg, fordi vi prøvede at spille kampen som var det en Superliga-kamp, hvor der var tre point på højkant. Så jeg er tilfreds med, at vi spillede kampen til ende og fik lukket af bagtil. Og i pricippet fik vundet kampen og tog tre point, men synes stadig der er skønhedsfejl, som vi skal prøve, at se om vi kan forbedre, men overordnet set, synes jeg, at det var en god test, hvor vi blev matchet på et fint niveau, og hvor vi i perioder fik vist fint spil.
Vi har jo spillet flere kampe hernede, hvad er dit billede samlet set af de kampe?
- At vi kamp for kamp har rykket os en smule. Jeg synes, vi startede ud med at lave forholdsvis mange fejl i den første kamp, hvor vi fik finjusteret til kamp nummer 2 og i dag, synes jeg, at vi tog et skridt yderligere i den rigtige retning. Så jeg synes, at vi step by step har lagt på og føler, vi er stort set, hvor vi skal være i forhold til kampen mod Brøndby IF.
Hvad har det givet jer med alle de træninger hernede?
- Det giver jo en masse muligheder for at få justeret og for at få fx de nye spillere til at vænne sig til tingene. Og vi har haft nogle fokuspunkter, som vi gerne har villet træne, og der er det selvfølgelig en fordel at have en masse træninger sammen, hvor vi kan prøve tingene af. Så alt i alt har det været en fremragende tur, hvor vi har fået rigtig meget god tid sammen både på og udenfor banen.
Se resten af interviewet med Daniel Høegh nederst i artiklen, hvor han blandt andet også kommer ind på træningslejrens betydning for sammenholdet i truppen.
Daniel Høegh præsenteres i samarbejde med Sparekassen Kronjylland.