UDSIGT TIL NY LANDSHOLDSDEBUTANT

U16-landstræner Per Holm har netop offentliggjort sin trup til to venskabskampe mod Tyskland senere i maj. Med i truppen er som ved de sidste landskampe målmand Søren Christensen, men denne gang er også midtbanespilleren Emil Mørk Kjeldsen udtaget. Begge spillere er på ungdomskontrakt i Randers FC og spiller til daglig på Randers Frejas U16-ligamandskab.

Talentkoordinator i Randers FC Rasmus Bertelsen siger om de to udtagelser:

- Søren har efterhånden etableret sig fast på landsholdet, og forsætter dermed sin gode udvikling. Emil Kjeldsen har længe haft potentialet til at komme ind omkring landsholdet, og det er glædeligt både for ham og for klubben, at det nu bliver en realitet. Han passer godt ind i DBUs fodboldfilosofi, da han er meget rolig på bolden og meget pasningssikker. Vi glæder os til at følge ham i debuten.


Målmand Søren Bebensee Christensen (tv) og Emil Kjeldsen har begge udsigt til spilletid, når det danske
U16-landshold møder Tyskland i to venskabskampe i Hannover.

Emil Mørk Kjeldsen skiftede til Randers Freja fra Hobro IK gennem FSK-samarbejdet for snart to år siden, og sidste sommer skrev han under på en ungdomskontrakt med Randers FC:

- Det er en drøm, der går i opfyldelse at blive udtaget til landsholdet. Jeg ser frem til at prøve mig selv af på dette niveau, og glæder mig meget til turen, siger Emil Kjeldsen.

Der er udtaget 22 mand til kampene, der afvikles i området omkring Hannover, og da der spilles to på hinanden følgende dage, den 22. og 23. maj, er der lagt op til at alle spillerne får en kamp fra start.

Emil Kjeldsen er ved at færdiggøre sin 9. klasse i Hobro, mens Søren Christensen gør det samme på Eliteidrætsskolen på Nørrevangsskolen. Begge spillere starter efter sommerferie på HHX-uddannelsen hos Randers ElitesportsCollege.

/Ib Rasmussen

 

lagt på 03/05 2012 kl 17:56